Consiliere educațională

Consilierea educațională, școlară și vocațională vă poate ajuta în cazul în care:

• Aveți dificultăți în relația cu copilul, nu vă spune prea multe despre el, nu-i înțelegeți comportamentul, preferă să stea singur și e apatic,
  • Ați observat schimbări în comportamentul lui, care nu vă plac și nu stiți cum să-l ajutați
  • Îl deranjează ușor orice lucru, nu acceptă refuzuri din partea dvs., simțiți că nu-l mai puteți controla, că nu vă mai ințelegeți cu el, nu vă ascultă
  • Copilul  nu se integrează în colectiv, nu are prieteni, rezultatele  nu sunt pe măsura potențialului copilului sau nu își dă interesul pentru a invata lucruri noi.
  • A trecut sau este într-o perioadă mai dificilă din viață: divorțul părinților, decese sau boli grave în familie, mutatul într-un oraș.

Indiferent dacă vă confruntați cu una din aceste probleme sau este altceva, indiferent de vârsta copilului, o discuție cu psihologul vă poate ajuta să vă înțelegeți mai bine copilul, să relationați mai ușor cu el iar el să vă asculte, comunicarea să fie onestă și deschisă, să vă exprimați iubirea astfel încât copilul să se simtă iubit.