Despre Noi

Grădinița noastră respectă cerințele curriculumului național având următoarele unități de învățare:

• Educarea limbajului
  • Activități matematice
  • Cunoașterea mediului
  • Educație muzicală
  • Activități artistico-plastice
  • Activități practice
  • Educație fizică
  • Educație pentru societate

Gradinița se axează pe învățarea limbii germane și engleze. La aceasta vârstă specifică este învățarea prin experiență: să facă, să atingă, să manevreze, să încerce, astfel încât legătura între învățare-dezvoltare este foarte strânsă. El este implicat cu toate simțurile și cu emoțiile lui în ceea ce face. Copilul învață și prin imitare, descoperire, observație. El acționează și simte mediul, îl descoperă, îl cunoaște, astfel învață despre tot ceea ce este în jurul său, despre sine și despre alții. Dar procesul de învățare se desfășoară sub formă de  joacă și activități interesante și captivante. În acest fel, practic ei învață tot timpul. Ei se joacă:

• Cu jucării
  • Jocuri de rol
  • Jocuri colective și pe grupe
  • Joc liber de socializare
  • Ascultă povești și basme
  • Ascultă muzică și dansează
  • Activități de creație artistice
  • Jocuri de dezvoltare a senzațiilor și percepțiilor
  • Jocuri de descoperire a corpului și a igienei
  • Jocuri și activități senzoriale

În felul acesta copilul percepe mediul grădiniței ca unul prietenos, unde se simte bine și descoperă o mulțime de lucruri noi. El învață într-un mediu stimulativ și antrenant. Nu se plictisește, dar nici nu se simte obosit de “atât învățat”. De asemenea, rutinele zilnice și respectarea programului fac parte din instruirea zilnică. Îl ajută să fie organizat, să respecte timpul și îl învață să se încadreze în timp.

Comunicarea este esențială. Copiii au nevoie să exprime tot ceea ce trăiesc, dar au nevoie întâi să învețe cum să facă acest lucru. Noi îi învățăm și îi încurajăm să se deschidă și să comunice, să spună fără teamă sau rezerve ceea ce gândesc, ce idei au, ce-și doresc, să intervină în discuții spunându-și punctul de vedere fără a jigni sau critica, să întrebe când nu au înțeles sau nu știu cum să procedeze. Tot prin dezvoltarea comunicării copiii înțeleg despre sine că sunt importanți, că sunt ascultați și cei din jurul lor le dau atenția necesară. Ei capată încredere în sine și în ceilalți.